Pruunid laigud nahal, mis sügelevad

Melaniin on looduslik pigment, mis annab inimestele nahavärvi. Kui ühes piirkonnas tekib liiga palju melaniini, võib tekkida hüperpigmentatsioon või “pruun täpp”. Pruunid laigud võivad olla tasased või tõusud, ümmargused või ovaalsed ning võivad ilmneda ükskõik kus nahal, üksinda või rühmadena. Tavalised pruunid laigud hõlmavad frecklesi, mooli ja vanusepiirkondi. Kuigi tavaliselt on ohutud, võivad pruunid laigud muret tekitada, kui nad äkki sügelevad. Tähise põhjuse kindlaksmääramine on oluline. Pikenenud sügelus võib põhjustada ainult une ja väsimuse puudumist, kuid see võib tähendada seisundi halvenemist, mida saab paremini ravida, kui neid varakult püütakse.

Tüübid

Erinevad sügelavad pruunid laigud. Mõned on ümmargused ja kasvavad seborrhea-keratooside (SK) ja dermatofibroomide näol, teised on näiteks lamedad vöötohatised. Mõned laigud võivad olla paksu välimusega, nagu näiteks samblike planus, teistel, näiteks vanusepiirtel või melanoomidel, võivad olla ebaregulaarsed piirid. Asukoha asukoht aitab ka klassifitseerida laigud. Mõned eelistavad rasvaseid alasid, nagu ülemine seljaosa või rind, kuigi teised kipuvad asuma distaalsemates piirkondades nagu randmed ja pahkluud.

Põhjused

Pruunide laigude põhjuse tundmine on oluline, sest mõnda ei saa eirata ja see on ohtlik, kui seda ravimata ei jäeta. Laigud võivad ilmneda mitmel põhjusel. Need võivad olla tingitud liigse päikese käes, vananemisest, geneetikast, hormoonidest, seenedest või haigustest. Mõnikord on põhjus teadmata.

Hoiatus

Mõned püsivalt sügelevad pruunid laigud, nagu melanoomid, võivad olla surmavad. Melanoom on nahavähi tõsine vorm, mis võib levida peaaegu iga organi organisse, eriti aju, kopsudesse, maksa ja luudesse. Esimesed melanoomi sümptomid on sageli muutunud olemasoleva mooli kuju, suuruse, värvi või tekstuuri või uue, kummaline välimuse kujunemisega. Mooloomade ebaharilikud omadused, mis võivad näidata melanoomi, hõlmavad asümmeetrilist kuju, ebaregulaarset piiri, värvi ebaühtlast jaotumist ja suurt läbimõõtu.

Ravi

Pruunipuu tüüp määrab ravikuuri. Mõned nõuavad kirurgilist operatsiooni, samas kui teistel on vaja ainult vabakutselist kreemi. Healoomulisi asendeid, nagu SK-d, võib kirurgiliselt eemaldada krüoteraapia (külmutamine), kureteha (kraapimine) või elektrokirurgia (põletamine). Need, mis on põhjustatud seenest, nagu tinea versicolor puhul, saab ravida OTC seenevastaste kreemidega nagu klotrimasool ja mikonasool. Spots, kus ei ole enesekasvatust, nagu samblikplasma puhul, vajavad retseptipõhiseid steroide (paikselt või suu kaudu). Rohkem ohtlikke kohti nagu melanoom vajab rohkem tähelepanu. Kui see on varakult püütud, võib kasvu eemaldada operatsiooniga üksi või kombinatsioonis sentinelli lümfisõlmede biopsiaga. Laialt levinud, hilise staadiumi melanoomi ravi sõltub patsiendi seisundist ja võib hõlmata operatsiooni, kemoteraapiat ja kiiritusravi.

Prognoos

Enamik pruunid laigud on pigem kosmeetilised häired kui need on ohtlikud. Näiteks on tinea versicolor seene ei nakkav ja dermatofibroma ei ole vähkkasvajad. Kuid ohtlike täpike puhul on prognoos tavaliselt selle alguses ja keskel staadiumis väga hea. Et mängida aktiivset rolli lehtede halvenemise vältimisel, uurige iga naha piirkonda iga kuu, kui kasvavad, muutuvad või sügelevad kohad. Enne pruuni kohvi ravimist või eemaldamist ise proovige arstiga soovitada.