Nikotiinamiidi eelised

Nikotiinamiid valmistatakse teie kehas vitamiinist B3, mida nimetatakse ka niatsiiniks. Nikotiinamiidi saate nitsiinirikaste toiduainete, näiteks kodulindude, veiseliha, kala ja rikastatud teravilja söömise teel või nitsitiini või nikotiinamiidi lisamise teel. Nikotiinamiid mängib olulist rolli energiatootmises ja toitainete sünteesis. See võib samuti mängida rolli 1. tüübi diabeedi ja mõnede vähivormide ennetamisel.

Koensüümid

Teie keha kasutab nikotiinamiidi, et moodustada kaks olulist koensüümi, nimeks nikotiinamiidadeniindinukleotiid või NAD, ja nikotiinamiidadeniindinukleotiidfosfaat või NADP. Teie keha vajab NAD-i ja NADP-i paljude oluliste reaktsioonide, sealhulgas energia tootmiseks, DNA-i parandamiseks, rakkude diferentseerumise reguleerimiseks ja rakusurma vähendamiseks. Kui teie dieeti ei saada piisavalt nikotiinamiidi või niatsiini, võivad need olulised reaktsioonid mõjuda.

Diabeet

Nikotiinamiid võib aidata vältida insuliinsõltumatu suhkurtõbe, mida tuntakse ka kui 1. tüüpi diabeedi. I tüüpi suhkurtõbi on autoimmuunhaigus, mis tekib, kui teie keha oma valgete vereliblede poolt hävitatakse kõhunäärme insuliinit tootvad beeta-rakud. 1992. aastal avaldatud uuringu “The British Journal of Clinical Practice” kohaselt võib nikotiinamiid kaitsta beetarakke kahjustuste eest ja parandada insuliini sekretsiooni kõrge riskiga patsientidel. Siiski on vaja teha rohkem uuringuid, et hinnata nikotiinamiidi toimet I tüüpi suhkurtõve ravimisel.

Vähk

Nikotiinamiid võib samuti mängida rolli vähi ennetamisel. Linus Paulingu Instituudi andmetel võib NAD mõjutada rakkude vastust DNA-kahjustusele ja aidata vältida vähi arengut. Niatsiini suurenenud annuste võtmine koos antioksüdantidega vähendas söögitoru, kõri ja suu vähki 40% võrra. Siiski on vaja rohkem uuringuid, et hinnata, kas nikotiinamiidi kasutamisel on samad tagajärjed.

Pellagra

Nikotiinamiidi võtmine aitab vältida bakteri B3 puudulikkusega põhjustatud haigust, mida nimetatakse pellagraks. Pellagra võib põhjustada käte, jalgade, vasikate, kaela ja näo tumedat punetavat nahalöövet, seedetrakti probleeme, väsimust, unetust ja mälukaotust. Kui ravim jäetakse ravimita, võib pellagra olla surmav. Pellagra’t ravitakse suurte nikotiinamiidi või niatsiini annuste manustamisega.

Kuigi nikotiinamiid on paremini niisutatav kui niatsiin, võib suurte koguste kasutamine kaasa tuua toksilisuse. Üleannustamise sümptomiteks on oksendamine, iiveldus ja hepatiit. Nikotiinamiidi ja niatsiini soovitatav ülemise tarbimise tase on 35 mg päevas. Niatsiini võtmine võib aidata vähendada vere kolesteroolitaset ja vähendada südamehaiguste riski. Siiski leiab see efekt ainult niatsiini, tuntud ka kui nikotiinhape, mitte nikotiinamiid.

Kaalutlused