Lasteaias vs kodus vanematega

Paljud vanemad võitlevad küsimusega, kas kodus viibida koos oma lastega või panna nad lasteaiasse, kui nad töötavad. Tara mõlemal küljel on palju, kui otsustatakse, milline olukord on laste parimates huvides. Pered võivad arvata, et nende lapsed arenevad paremini ühiskondlikult ja täiskasvanuks lasteaias, samas kui teised perekonnad usuvad, et lapse nõuetekohaseks kasvatamiseks on vajalik lapsevanemate hooldamine.

Kaalutlused

Finants on tihti peamine kaalutlus, kui otsustate, kas lapsevanem peab kodus viibima või lapse saatma päevahoiuks. Mõnikord ei saa vanemad endale lubada lapsega kodus elada, samas kui teised pered leiavad kvaliteetse päevahoolduse kallimaks, et seda saaks isegi mõlema vanema juures töötada. Ameerika Ühendriikide Census Bureau teatab, et alates 2013. aastast on päevahoiuteenuste kulud viimase 25 aasta jooksul peaaegu kahekordistunud. Umbes 7 protsenti pere sissetulekust kulutatakse lastehoiuks. Teine probleem võib olla kaugus hea päevakeskusest. Kui see on kodust või töölt liiga kaugel, ei pruugi lapsevanemad soovida saata oma last keskusesse. Samuti tuleb arvesse võtta emotsionaalseid kaalutlusi, näiteks lapse paigutamist. Mõned lapsed muudavad lapsehoiu olukordi kergemini kui teised.

Kasu

Perehoolduse eelised on arvukad, nagu ka lapsevanemaks olemisega kaasnevad eelised. Dr. Phili sõnul võib lastehoiuteenus tihti pakkuda suurepärast keskkonda väärtuslikule rikastumisele kunstis, looduses ja mängudes, mis võivad suurendada sotsiaalseid oskusi, intellektuaalset ja kognitiivseid oskusi. Lapsed, kes osalevad kvaliteetsetel lasteaias, kipuvad kognitiivsete ja akadeemiliste saavutuste mõõtmiste osas kõrgemale jõudma, osutab Psych Centerile. Päevakorralduse osatähtsus soodustab ka laste iseseisvust, kes õpivad ennast varakult palju ise tegema. Vanemate ülalpidamine võimaldab lapsevanematel head sidet, lapse turvalisust, õnnelikku ja kindlat keskkonda. Kui üks on üks (või pisut suurem suhe, kui on rohkem kui üks laps), võib lapse tähelepanu tundmine olla oluline, et laps saaks end eriliseks ja armastatuks.

Puudused

Kuigi lapsehooldusvõimalused on palju kasu, on ka puudusi. Lastega, kes käivad lasteaias, satuvad sageli palju külmetushaigusi ja muid haigusi, kuna nad puutuvad kokku rohkem bakteritega kui kodus viibivad lapsed. Lapsehoidmisega lapsed võivad ka kulutada palju kodus eemal viibida, mis võib olla väsitav ja masendav. Laste tervise ja inimarengu riikliku instituudi varase lapsehoiu uuring näitas, et mida rohkem lapsi päevas lasteaias kulutatakse, seda vähem positiivset suhtlemist ema ja lapse vahel. Samuti on puudusi kodus lapsevanemate hooldamisel. Lapsed ei pruugi õpida sotsiaalseid oskusi, mida lapsehoidjad saavutavad varases eas. Need lapsed ei pruugi küpseda nii kiiresti ja võivad kannatada separatsiooni ärevus hiljem, kui nad peavad alustama kooli, vastavalt lapse tervisele. Vanemad, kes kogu aeg kodus viibivad, võivad aeg-ajalt raskeks osutuda. Vanemad, kes veedavad 24 tundi päevas laste eest hoolitsemist, muutuvad sageli väsinud ja tunnevad teistest täiskasvanutest sotsiaalselt isoleeritud.

Ühiskondlikud küsimused

Ühiskond võtab vastu tööl põhinevad küsimused ja koduste probleemide lahendamine. On neid traditsioonilisi inimesi, kes usuvad, et vanem, tavaliselt ema, peaks alati jääma kodus, et oma lapsi “tõsta”, mitte laskma neid päevaajal palju päevi veeta. Teised ühiskonna segmendid usuvad, et lapsevanemad peaksid töötama ja et lapsevanemate lahkumine või mitte ambitsioonikas. Paljud inimesed arvavad, et lapsed vajavad pigem varajast sotsialiseerumist ja haridust kui lihtsalt kodus viibimist. Kui perekonnad otsustavad töötada väljaspool kodu või kodust vanematega, tunnevad nad sageli ühiskondlikku survet mõlemas suunas. Judith Warner kirjutas: “Täiuslik hullus: emadus aasta vältel ärevus”, mis räägib sellest, kuidas paljud moms on töötamise ajal murtud. Kuigi paljud moms soovisid, et nad saaksid olla parimad mõlemast maailmast ja lihtsalt töötavad osalise tööajaga, ei saa enam lihtsalt seda endale lubada.

Kompromiss

Neile, kes kaaluvad töö ja töökoha plusse ja miinuseid kodus viibimisega, võib olla nende jaoks kompromiss. Paljud vanemad otsustavad osalise tööajaga töötada ja oma lapsi lasteaias piiratud ulatuses asetada. Paljud lapsehoidmise programmid pakuvad osalise tööajaga kohtade ja “ema hommikust välja” programme, mis vastavad nende perede vajadustele.