Kettad ja alaseljaprobleemid

Miljonid inimesed elavad kroonilise alaseljavalu. On mitmeid tegureid, mis põhjustavad seljavalu. See võib olla mehaaniline või tuleneb kehvast asendist või tööharjumustest, artriidist või muudest lülisamba degeneratiivsetest muutustest. See võib olla ka meditsiinilise probleemi, nagu neeruhaigus, hoiatusmärgiks. Mõnel juhul võib alaseljavalu põhjustada probleem ühe või mitme kettaga. Kui arst on teile öelnud, et ketas on vastutav teie alaseljavalu eest, aitab õppimine teie seisundist hoolimata aktiivselt osaleda.

Identifitseerimine

Teie lülisamba koosneb luudest, lihastest, sidemetest ja kõõlustest. Lülisamba luude nimetatakse selgroolülideks. Seljatoed võimaldavad teie seljal struktuuriga nii, et saate otse püsti tõusta. Nad pakuvad koht lihasteks, sidemeteks ja kõõluste kinnitamiseks ja neil on avasid, mida närvid saavad reisida. Iga selgroolüli vahel on kettad. Kettad on ümmargused struktuurid, millel on kõva väliskiht, mis ümbritseb želeesarnast keskust, Ceders Sinai. Nad pakuvad teie selgroolüli pehmendamist ja võimaldavad teie selgroog liigutada mitmel viisil. Sellegipoolest on teie seljad ja kettad vastuvõtlikud vigastustele, haigustele ja kulumisele. Kui teil tekib ühe või mitme ketta probleeme, võite arendada ägedaid või kroonilisi sümptomeid. Plaadi probleemid on kõige sagedasemad kaela- ja alaselja või nimmepiirkonnas.

Tüübid

Seljaosa alasel poolel on viis selgroolüli (L1, L2, L3, L4 ja L5) ja neli ketast. Kettad on nime saanud nende vahel olevate selgroolüli. Näiteks kettale, mis asub kahe ülemise selgroo vahel, nimetatakse L1-L2 kettale. Samuti on ketas, mis eraldab teie ristluu või saba luu viimasest selgroost. Seda ketast nimetatakse L5-S1-le. Virginia tervishoiusüsteemi ülikooli andmetel on kõige tavalisem vigastatud laps L5-S1. Vanuse ja normaalse kulumise korral võivad kettad kaotada vedeliku ja muutuda kuivaks. Kettad võivad olla väiksemad ja võite kaotada mõne loodusliku ruumi, mis peaks iga selgroolüli vahel olema. Mõnel juhul, nagu see juhtub, võib plaadi kapslites sarnane keskus hakata välja tõmbama ja välja tõmbama. Kuna see juhtub teatud määral tavapärase vananemisprotsessi osana, on paljudel inimestel plaadi väljaheited, kuid mitte kunagi seda teada. Alam-tahaplaadi probleemid ei põhjusta alati sümptomeid ega nõuavad ravi.

Hoiatus

Seljavalu ja muud probleemid ilmnevad siis, kui plaat surub läheduses närve, lihaseid, kõõluseid või sidemeid. Kui ketas on piisavalt degenereerunud, võivad selgroo otsad üksteisega hõõruda ja põhjustada luude kahjustumist või luu kahjude tekkimist. Lisaks vanusele võivad kehvad seisundiharjumused, ebatäpsed tõkked või töötamine, meditsiinilised seisundid või õnnetused põhjustada ka kettaid alaseljale. Kui haiguse või vigastuse tõttu surub vahtplastist keskus kohale plaadi väliskatte purustamata, nimetatakse seda ketta paksemaks. Kui marmelaadne keskus surub välja nii, et välimine kiht puruneb, siis on sul purunenud ketas. Teie arst peab tegema füüsilist eksamit, minema sümptomite ajani ja võtma röntgenikiirgusid, MRI-d ja teisi skaneeringuid, et korralikult diagnoosida südameprobleemide põhjustatud tegelikke plaate. Paks plaat võib vajada kohe operatsiooni, samal ajal kui pungatav ketas võib paraneda iseenesest, kui see ei ole liiga tugev.

Sümptomid

Sümptomid, mida teil on probleeme madala taustaga kettaga, sõltuvad probleemi tõsidusest ja asukohast. Mayo kliinikus on märgitud, et ketasprobleem võib põhjustada kerget ja lokaliseeruvat seljavalu, võib see olla tõsine ja kiirendada jalgade levikut. Kui ketas surub ka lähedalasuvate närvide kõrval koos alaseljavaluga, võib teil tekkida tuimus, nõrutus ja põletustunne seljas, puusades ja jalgades. Võite ka leida, et kaotad oma jalgade tugevuse. Kuna närvid, mis juhivad teie kusepõie ja kõht ka selja läbi, võivad kaotada kontrolli nende funktsioonide üle. Kui teie arst mõistab teie vigastuse ulatust, võib ta soovitada ravi. Kirurgia on tavaliselt viimane võimalus ja see on reserveeritud aegadele, mil teie valu või funktsioonide kaotus on äärmuslik. Paljusid ketasprobleeme saab lahendada mitmetahulise ja konservatiivse lähenemisega. See võib hõlmata ravimeid, füsioteraapiat ja tagasilõike kasutamist.

Ennetamine / lahendus

Parim asi, mida saate teha ketaskahjustuse põhjustatud seljaaju probleemide puhul, on astuda samme selle vältimiseks. Siiski, kui teil juba on vigastus, aitavad need samad sammud teie selja uuesti kahjustamise ja sümptomite haldamisel. Ameerika ortopeediliste kirurgide akadeemia soovitab alati tõstmise ajal kasutada head vormi, näiteks põlvede painutamine, kõhu lihaste kasutamine ja raskete esemete abistamine. Riiklikud tervishoiuasutused kinnitavad, et lisaks hea positsiooni- ja tööharjumustele tuleb kasutada vähemalt kaks kuni kolm korda nädalas. See hõlmab harjutusi, mis tugevdavad kõhu lihaseid ja selja lihaseid ning ulatuvad alaselja paindlikumaks. Lisaks, kui teil on ülekaaluline, peate te tegema aeroobseid tegevusi, et välja võtta täiendavaid naela, mis võib pingutada oma selja tagasi.