Kas sidrunid põhjustavad kõrvetised?

Sidrunid ja muud tsitrusviljad on juba pikka aega peetud käivituks toiduks, mis võib põhjustada või halvendada happe refluksi. Kuigi Ameerika College of Gastroenterology 2013 kliinilise praktika juhised innustavad inimesi, kellel on happe refluks ja raskem vorm, gastroösofageaalne reflukshaigus, jälgida nende sümptomeid, et määrata kindlaks oma probleemsed toidud, on sidrunitel omadused, mis võiksid mõjutada happe refluksi. Mõistmise, kuidas sidrunid ja muud tsitrusviljad võivad sümptomeid mõjutada, võivad aidata happe reflukshaigust põdevaid inimesi planeerida oma dieeti selle seisundi juhtimiseks.

Sidrun ja pepsiin

Acid refluks tekib siis, kui happeline mao sisu liigub söögitorusse, põhjustades ebamugavust ja kõrvetised – põletav valu rinnakorvusel. Dr Jonathan Avivi sõnul “Killides mind pehmelt sisemusest” on üksmeelne happelised toidud nagu sidrunid kõrvetuse tekitamiseks, aktiveerides pepsiini, mao ensüümi, mis purustab valke. Kuigi sidrun ei pruugi pepsiini toimet maos mõjutada, võib mao seedetrakti mahlade tagasivool jätta neopreenpeksiini molekulid neelusesse ja söögitorusse. Dr Avivi sõnul võib mao teekond maha sattuda happelistesse toitudesse, mis aktiveerivad seda ja põhjustavad kahju, purustades valku nendes kudedes.

Sidrun ja Throatburn

Mõnedel juhtudel võib happe refluks jõuda kurgus ja häälkarbis. Dr Aviv viitab sellele kui “kurguvalu” või laryngopharyngeal refluks, mis põhjustab haavatavust, kurguvalu, kroonilist köha ja muid sümptomeid. Sidrunid ja muud tsitrusviljad võivad seda seisundit süvendada, ärritades kahjustunud koe kõri või söögitoru. Kui sidruni- või sidrunitooted halvendavad mõnda nendest sümptomitest, on kõige parem neid vältida. Vastavalt 2009. aasta aprilli “Maailma Journal of Gastroenterology” avaldatud ülevaate artiklile ei ole siiski lõplikke andmeid, et tsitrusviljade vältimine aitab happe refluksi, seega peavad kõik toidu piirangud põhinema individuaalsel sallivusel.

Muud kaalutlused

Arvatakse, et paljud happelise refluksi käivitavad toiduained süvendavad sümptomeid, lõõgastuvad söögitoru ja mao ühendava lihase, võimaldades happelise maosisalduse söögitorusse sattuda. Vastavalt 2009. aasta septembri “Gastroenteroloogia ja hepatoloogia” avaldatud uurimuste kokkuvõttele ei ole tsirkuloosi toidule selle lihaseid mõjutanud, mistõttu ei tõestata, et nad põhjustaksid happe refluksi. Huvitav on see, et sidrunit peetakse füüsiliseks abivahendiks, mis aitab kõrvetistel happesuse neutraliseerimist organismis. Dr Aviv julgustab happe reflukshaigust põdevaid inimesi proovima nn happe refluksi ravi, sealhulgas mitmesuguste äädika ja muude happeliste vedelike joomist. Ka American College of Gastroenterology’i andmetel ei toeta teadustöö happe refluksi juhtimiseks konkreetsete toitude sisaldust või piiramist.

Hoiatused ja edasised sammud

Happe refluksiga ravitakse happega blokeerivate ravimite ja elustiili muutuste kombinatsiooni, kaasa arvatud kehakaalu langus ja uinumine kallakul, et vältida ööpäeva refluksi. Järgige oma arstiga, kas happe refluks sümptomid on sagedased või rasked. Kuigi sidruni- ja tsitrusvilju nimetatakse tavaliselt happe refluksi käivitavaks, on ühenduste leidmine vähe. Kui suures koguses sidruni või tsitrusvilju põhjustab valu või süvendab sümptomeid, ei teki väikeste koguste sidrun, sidrunimahl ja sidrunikeskmine probleeme tavaliselt. Arsti nõustaja: Jonathan E. Aviv, M.D., FACS