Kas õunamahl võib lahustada neerukive?

Vastavalt Uroloogiakeskuse andmetele on neerukividest igal aastal rohkem kui 650 000 hooldusravi. Pärilike, toitumisalaste ja muude tegurite tõttu arenevad inimesed mitmesuguseid neerukive. Apple mahl võib vähendada brushite neerukivide kordumist. Kuid inimestele, kes on juba teatud tüüpi kaltsiumiga neerukivid kasutanud, suurendab õunamahla tarbimine suuremat riski.

Riskifaktorid

Hinnanguliselt 2 kuni 3 protsenti inimestest arendavad neerukivid nende eluajal ja umbes pooled neist, kes arendavad viie aasta jooksul rohkem kive, märgib “Saudi Medical Journal”. Ricki faktoriteks on neerukivide perekonna ajalugu, kuseteede infektsioonid, neeruhaigused, Crohni tõbi ja ainevahetushäired. Teatavad pärilikud seisundid suurendavad ka neerukivide tekke riski, sealhulgas neerude tubulaarne atsidoos, hüperoksaluria ja tsüstiinuria. Spetsiifilised kirurgilised protseduurid, näiteks soolestiku möödaviik või seisundi kirurgia, suurendavad ka neerukivide ohtu.

Neerufunktsioon

Neerud eemaldavad teie vereringest toksiinid, jäätmed ja ülejääk veest, muutes need ained uriiniks, mille kaudu nad väljuvad väljapoole põletikulised põletikulised torud. Teie neerud täidavad ka mitmesuguseid muid funktsioone, sealhulgas reguleerivad: 1) vere, keha ja naha vee kogus; 2) mineraalid nagu kaltsium, kaalium, magneesium ja fosfor; 3) vererõhk.

Põhjused

Neerukivid tekivad, kui uriini kristallid moodustavad väikese massi. Tavaliselt takistavad mitmesugused tegurid nende kõvade masside moodustumist või hoiavad kive nii vähe, et võite neid urineerimisel ilma valu tekitada. Kaltsiumikivid moodustavad teie uriinis kaltsiumi koos karbonaadi või oksalaadiga, mis on saadud toidust, mida sööte. Kaltsium võib ka koos toidufosfaatidega moodustada brushiteta kive. Teatud meditsiinilised seisundid, nagu tsüstiinuria, podagra või kuseteede infektsioonid, aitavad kaasa tsüstiini, stutsiidi ja kusihappekivide moodustumisele.

Apple mahl ja kivimaterjal

Paljud puuviljad, sealhulgas apelsinid, sidrunid, tangeriinid ja laimid, sisaldavad tsitraati, ühendit, mis inhibeerib kaltsiumoksalaadi ja karbonaatkivide arengut. Tsitrusviljad suurendavad tsitraadi taset ja vähendavad uriini happesust, mis vähendab rohkem kivide tekitamise ohtu. Kuigi õunamahlas sisaldub väike kogus tsitraati, ei tundu see, et see vähendaks uriini happesust ega vähendaks kemikaalide tekke riski vastavalt 1994. aasta uuringule, mis on avaldatud “American Journal of epidemiology”. Tegelikult on vastupidine tõsi. Kivi valmistamise oht suurenes iga 240 ml õunamahla igapäevase serveerimise eest 35%. The New York Timesi 1. märtsi 2010. a väljaandes teatati, et õunamahl suurendab üldiselt riski tekitada kõige sagedasemaid korduvaid neerukivisid, kuid vähendab suhteliselt haruldaste brushite neerukivide ohtu. Probleemide täiendavaks keerukaks muutuvad harjaste kivid leeliselikes keskkondades erinevalt kaltsiumoksalaadist ja karbonaatkividest, mis kasvavad happelises keskkonnas.