Kas oliiviõli määrab keha liigesed?

Oliiviõli tarbimisega seotud liigeste määrimine tundub kohe kaugelt levinud ja mõistlik. Igasugused õlid tunduvad olevat loomulikult määrdunud liigestega. Kuid õlisid ei lasta otse läbi liigeste kaudu seedetrakti. Uuringud on näidanud, et oliiviõli aitab liigesetel paremini tunda ja toimida. Kuid see on keerulisem kui oliiviõli, mis toimib otsekohelihana “määrdeainena” pärast tarbimist.

Oliiviõli on austanud oma maitse ja omadusi juba üle kahe tuhande aasta. See oli Gourmet’i ajakiri, mis esmakordselt märgistas oliiviõli “vedel kuld”. See oli Homer. Oliiviõli peeti nii püha, et see sattuti surnute pühade krüptidesse kui sakramenti. Koka ja autor Kate Heyhoe sõnul peetakse oliiviõli Vahemere elanikele “meditsiiniliseks, maagiliseks, lõpmatuks lummuse ja imeallikaks ning suure rikkuse ja jõuallikaks”. Tema meditsiinilised võimed püsivad tänapäeval.

Uuringud näitavad, et Vahemere piirkonnas elavate inimeste südamehaiguste sagedus on madalam kui teistes piirkondades. Selle põhjuseks on oliiviõli. Maio kliiniku ennetava meditsiini spetsialisti Dr. Donald Hensrud sõnul on oliiviõli monoküllastumata rasv. Erinevalt polüküllastumata ja transrasvhapetest võivad monokütuseks kõvad rasvad vähendada südamehaiguste riske, vähendades tegelikult üldkolesterooli ja ebatervisliku madala tihedusega lipoproteiini kolesterooli taset.

Lisaks omadustele, mis aitavad kolesterooli alandada, on oliiviõli põletikuvastane omadus, mis on seotud liigeste paranemisega. Monlik Chemical Senses Center’i juhi dr Gary Beauchampi koostatud uuringu kohaselt sisaldab oliiviõli ühendit nimega oleokantaal. Oleokantaal on sama efektiivne kui põletiku vähendamine — ja sellega seotud valu – ibuprofeen ja aspiriin. Uuring näitab, et 3½ spl. Oliiviõli pakendis sama põletikuvastane toime kui 200 mg ibuprofeeni annus ja see soodustab ka põletikuvastast toimet kogu kehas.

Kuigi oliiviõli on tervislik rasv, on see endiselt rasv. Sellisena peaks see olema mõõdukas. See 3½ spl. Oliiviõli annus sisaldab 400 kalorit. Dr Hensrud soovitab teie toidus kasutada oliiviõli asemel võid või margariini, mitte selle kõrval. Ekstra neitsioliiviõli on vähem kaloreid ühe portsjoni kohta.

Ajalugu

Tervislik rasv

Põletikuvastased omadused

Oliiviõli rasvad