Kas kehaline toitumine või toitumise muutus mõjutab teie perioodi isegi sünnitustõrjes?

Muud kui PMS, ebaregulaarsed perioodid on üks kõige tavalisemaid kaebusi menstruaaltsüklite kohta. Kuigi need ei pruugi põhjustada muret, võivad mõnikord olla teiste terviseprobleemide sümptomid. Kuigi arstid soovitavad tihtipeale rasestumisvastaseid tablette ebaregulaarsete perioodide reguleerimise vahenditena, ei suuda sünnitusvastased tabletid edukalt menstruaaltsüklit reguleerida, välja arvatud juhul, kui nad on ühendatud hästi tasakaalustatud toitumise ja tervisliku kehalise koormusega.

Regulaarsed perioodid

Sageli eeldatakse, et iga 28 päeva tagant toimub regulaarne periood, kuid menstruatsioonitsüklite pikkus võib naistelt naistest erineda. Sõltuvalt hormoonidest ja elustiilist pole menstruaaltsüklite ilmnemine harvem nii sageli kui iga 20 päeva tagant või nii harvem kui iga 35 päeva tagant. Tüüpiline periood võib kesta kolm kuni seitse päeva, keskmine periood kestab viis päeva. Diagramm, mis tähistab tsüklite ja voolavuse pikkuse ja intensiivsuse tähistamist, on kõige efektiivsem viis määrata kindlaks, milline on teie tavaline periood.

Ebaregulaarsed perioodid

Hormoonid nagu östrogeen ja progesteroon, mis hoitakse hüpotalamuses, ajuripatsis ja munasarjades, on menstruaaltsüklite jälgimisel hädavajalikud. Tavaliselt on ebaregulaarsed menstruaaltsüklid tingitud hormoonide tasakaalustamatusest. Ebatavaline verejooks loetakse ebaregulaarseks perioodiks. See võib hõlmata hilinemisi, varajasi perioodi, vaevatud ajavahemikke, määrimist ja menorraagiat või rasket verejooksu. Ebaregulaarsed perioodid mõjutavad keskmiselt ainult 30 protsenti naistest reproduktiivsetel aastatel. Sünnitustõrjega on võimalik reguleerida hormooni, välja arvatud juhul, kui hormonaalsed tasakaalustamised on ebatervisliku eluviisi tulemus.

Rasestumisvastased tabletid

Sünnitusvastased pillid on hormonaalse kontratseptiivse vormi, mis iga päev võtmisel vähendab imetamise tõenäosust kehas looduslikult toodetud hormoonide poolt. Kombineeritud suukaudsed rasestumisvastased vahendid sisaldavad kahte sünteetilist hormooni, mida tavaliselt toodavad munasarjad, östrogeen ja progestiin. Keha vastab hormoonide suurenemisele mitmel erineval viisil, mis kõik võib takistada rasedust ja reguleerida menstruaaltsüklit. Teine levinud rasestumisvastase tableti vorm on progestiini sisaldav pill. See sisaldab ainult progestiini ja toimib ovulatsiooni pärssimisega.

Sünnitusvastased pillid ja ebaregulaarne periood

On ebatavaline, et naistel, kellel on rasestumisvastane sündmus, tekib ebaregulaarne menstruaaltsükkel, eriti need, kes alustasid ainult pilli ja need, kes võtavad ainult progestiine sisaldavaid pillid. Tulenevalt hormoonide taseme suurenemisest, mida põhjustavad rasestumisvastased tabletid, on tavaline kogemata ebaregulaarne periood ja määrimine mõne nädala jooksul pärast pillide käivitamist. Nende naiste puhul, kes võtavad progestiini sisaldavaid pillid, ei ole haruldane, kui nad jätavad oma perioodid täiesti puudu. Kuigi rasestumisvastased tabletid võivad hormooni stabiliseerida, võib dieedi ja füüsilise koormuse mõju perioodi regulaarsusele siiski mõjutada.

Dieet, harjutus ja sünnituskontroll

Toitumine ja füüsiline koormus mõjutavad hormoonide taset ja keha koostist, millest mõlemad osalevad menstruaaltsüklite reguleerimises, olenemata sellest, kas naine kasutab või kavatseb kasutada rasestumisvastaseid tablette. Intensiivsed harjutused ja äärmiselt piiratud toitumine ei kahjusta mitte ainult organismi hormooni taset, vaid põhjustavad ka keha rasva ebaturvalist langust. Kalorite piiramine tühjaks saanud dieediga, anoreksia, buliimia või äärmise kehalise kasuga võib põhjustada toitainet puudulikkust, madalamat metabolismi ja menstruatsioonitsükleid täielikult lõpetada. Teisest küljest võivad küllastunud rasvhapete suured toitumised koos piiratud kehalise aktiivsusega mõjutada ka menstruaaltsükleid ja tõsta PMS sümptomeid halvendada.