Kas greipfruudimahl mõjutab ramipriili?

Paljud ravimid suhtlevad erinevate toitudega, kusjuures greipfruud on üks halvimaid toitu rikkujaid. Kogu greipfruudi või greibimahl ning sarnased toidud nagu Sevilla apelsinid, pomelod ja tangelos segavad ravimeid, mis on jaotatud maksa teatud ensüümide kaupa. Greipfruut ei häiri ramipriili, angiotensiini konverteeriva ensüümi ega AKE inhibiitorit, mida kasutatakse vererõhu langetamiseks, kuid võib segada ramipriili sisaldavate kombinatsioonravimite kasutamist koos teise ravimiga.

Greibi efektid

Greibis, võib-olla furanokumariin, sisalduv kemikaal seob ensüümi nimega CYP3A4 sooles. See ensüüm purustab ka teatud maksa ravimid ja vähendab ravimi kogust, mida keha imendub. Kui greipfruudimahla kemikaalid blokeerivad ensüümi toimet, imendub ravimit rohkem kui tavaliselt. AKE inhibiitorite puhul, mis vähendavad vererõhku, võib teie vererõhk langeda madalam kui see peaks. Greipfruudimahused mõjutavad CYP3A4 kättesaadavust ligikaudu 47 protsendi võrra esimese nelja tunni jooksul pärast allaneelamist ja Harvardi meditsiiniülikooli terviseuuringute juhendi kohaselt on see veel 24 tundi madalam.

Tulemused

2007. aasta oktoobris “Nutrition Journal” pakistani uurijate avaldatud artikli kohaselt ei mõjuta greipfruudimahl enamikke AKE inhibiitoreid, sealhulgas ramipriili. AKE inhibiitorid kuuluvad vererõhku langetavate ravimite hulka, mis blokeerivad angiotensiin II tootmist, hormooni, mis kitsendab veresooni ja tõstab vererõhku. Greibimahl mõjutab teisi antihüpertensiivseid ravimeid, sealhulgas kaltsiumikanali blokaatoreid, mis vähendavad südame lihasesse sattunud kaltsiumi, vähendab vererõhku ja vähendab südame löögisagedust.

Erandid

Rampipriili võtmisel ramipriili võtmise ajal ei tohiks greibimahla võtta ainult siis, kui ramipriil segatakse teiste ravimitega, nagu näiteks felopidiin, kaltsiumikanali blokaator, mida metaboliseerib CYP 3A4 ensüüm. Kombineeritud ravim, Triapin, sisaldab mõlemat ravimit. Kuna võite selle ravimi kasutamisel imenduda suurema koguse felopidiini, võite selle ravimi võtmise ajal greibimahlade kasutamise ajal tunda pearinglust või peapööritust või isegi minema väga madalast vererõhust.

Kaalutlused

Rampipriili võtmise ajal ei pea te muretsema greibimahla joomise pärast. Kui aga teie arst muudab teie vererõhu ravimit või lisab täiendavat ravimit, küsige, kas uus ravim mõjutab greipfrutti.