Kaltsiumi oksalaadi kristallide dieet uriinis

Neerukivid on väikesed, kõvad, teravad kristallid, mis võivad asetada neerudesse või kusejuhte, mis on toru, mis kannab urine neerudest põie külge ja on potentsiaalselt väga valus. Kõige sagedamini esinevad kivid on valmistatud kaltsiumist, mis on kombineeritud fosfaadi või oksalaadiga. Kui teil on kalduvus kaltsiumoksalaatkividele, võib arst soovitada teil järgida spetsiaalset dieeti.

Madal oksalaattoidud

Inimesed, kellel on kalduvus kaltsiumoksalaadi neerukivide tekkele, peaksid sööma vähesel hulgal toitu, mis on rikas oksalaadi sisaldusega. Pittsburghi Ülikool soovitab igal päeval saada alla 40 kuni 50 mg oksalaati. Vältige oksalaatrikas toitu nagu pähklid, murakad, oad, peet, sojakaste ja šokolaad. Sööge toidust, mis koosneb vähese oksalaatusega toitudest nagu õunamahl, kana, veiseliha, banaanid, melonid, seened ja herned.

Madal sool, madala suhkru toit

Vältige nii kõrge soola kui suhkruga toitu. Naatrium ja suhkur võivad soodustada vedelike reabsorbtsiooni neerude kaudu ja suurendavad kaltsiumi ja oksalaadi kontsentratsiooni uriinis. Sööge värskelt valmistatud toitude toitu, mitte töödeldud toitu, mis on sageli kõrge naatriumi ja suhkruga. Näiteks valige kana rinnatükk, mitte töödeldud lõunatuli. Puuviljadest pärinevad looduslikud suhkrud põhjustavad vähem tõenäoliselt neerukivistumist võrreldes küpsiste ja kookide lisamisega rafineeritud suhkruga.

Kaalutlused kaltsiumiga

Kaltsium on oluline mineraal, mis aitab luua tugevaid luid ja hambaid. Kuid suure koguse kaltsiumi tarbimine võib soodustada kaltsiumoksalaadi kristallide teket inimestel, kellel on uriinis suur hulk kaltsiumi, mis on hüperkaltsiuuria väljaheide. Kui teil on see haigusseisund, võib arst soovitada teil hoida rangelt kaltsiumi sisaldavate toiduainete kogust, mida sa sööd. Sellisel juhul peaksid mehed püüdma saada 800 mg päevas, naised peaksid saama 1000 mg päevas ja menopausijärgsed naised peaksid saama 1200 mg päevas. Kaltsiumisisaldusega toiduaineid, nagu piim, juust ja spargelkapslid, tuleb tarbida mõõdukates kogustes ja hoolikalt kaaluda kaltsiumisisalduse kogust päevas.

Vedelikud

Suures koguses vedelike joomine on oluline osa toidust, mis aitab vältida kaltsiumoksalaatkive. Pittsburghi meditsiinikeskuse ülikool soovitab joobes 8-13 tassi vedelikku iga päev, mis aitab vähendada kaltsiumi ja oksalaadi kontsentratsiooni uriinis ja loputada neere. Veenduge, et vältida oksalaatrikas vedelikku nagu kakao, šokolaadipiim, must tee, tume õlu, ovaltine ja soja baasil valmistatud joogid. Piima joomise korral pöörake kindlasti tähelepanu kogu kaltsiumi kogusele, mida tarbite päevas, kui arst on soovitanud kaltsiumi sisaldava piiratud dieedi. Selle asemel vali vee, õunamahla, greibimahl ja roheline tee.