Juveniilse reumatoidartriidi dieet

Juveniilne reumatoidartriit või JRA põhjustab liigesevalu, põletikku ja jäikus. MedlinePlus.com väidab, et see on tavaline artriit, mis mõjutab alla 16-aastaseid lapsi. Sümptomid võivad püsida kogu lapseeas või täiskasvanueas. Toidulisandite rikkalik toit võib lisaks ravimitele, keharibadele ja füsioteraapiale aidata JRA sümptomeid ära hoida või leevendada, toetades samal ajal laste tervist. Toitumisharjumusi ei tohiks teha ilma arsti juhisteta.

Funktsioon

Reumatoidartriidiga laste toitumisharjumiste eesmärk on vähendada või vältida valulikku põletikku, toetades samal ajal laste üldist heaolu. American Dietetic Association soovitab, et lapsed vanuses 2 kuni 11 tarbivad toitu, mis toetab tervislikku kehakaalu, vähendab krooniliste haiguste riski, naudib ja julgustab regulaarset füüsilist aktiivsust.

Toitumisviisid / efektiivsus

Arvukad toitumisharjumused väidavad artriitiliste sümptomite leevendamist või vältimist. Sellised dieedid hõlmavad tühja kõhuga – ainult mahla või vett tarbivate perioodide, veganide dieeti – loomset päritolu tooteid sisaldavad toidud ja dieedid, mis kõrvaldavad dieeti, mis piiravad teatavaid toiteid, mis arvatavasti sümptomeid käivitavad. Vastavalt Marylandi Ülikooli Meditsiinikeskuse või UMMC-le võivad mõned neist toidust, välja arvatud tühja kõhuga, rahuldada lapse toitumisvajadusi õigesti, neil puuduvad teaduslikud tõendid efektiivsuse kohta ja võivad kahjustada.

Kasulik toit

Kuigi toidud ei suuda JRA-d ravida, võivad teatud toidud ja toitained aidata sümptomeid ära hoida või vähendada. UMMC sõnul võivad omega-3 rasvhapped – olulised rasvad, mida keha peab toidu kaudu tooma -, võib leevendada reumatoidartriidist põhjustatud põletikku. Oomega-3-rasvhapete optimaalsed allikad hõlmavad rasvaste kalade, nagu lõhe, pikkuim-tuuni, järveforelli, heeringat, sardiinid ja makrelli. Omega-3 rasvhappeid võib kasutada ka taimsetest allikatest, kaasa arvatud maas lehed, linaseemneõli, kreeka pähklid ja rapsiõli. UMMC soovitab arsti heakskiitu enne omega-3 toidulisandite kasutamist. Puuviljad, köögiviljad ja täisterata annavad valikut vitamiinide, mineraalide ja antioksüdantide – haiguste vastu võitlemise toitainete ja toiduvalkude kohta, mis toetavad laste üldist tervist. 2008. aasta detsembris läbi viidud uuringus “Artriit ja reumaatika” käsitlevas uuringus öeldakse, et kaltsiumi täiendav kasu on JRA-le lastele kasulik, sest neil võib tekkida luude tiheduse vähenemine ja seega ka luude nõrgenemine.

Kahjulik toit

Suure lisandiga suhkru ja küllastunud ja transrasvhapetega toiduainete tarbimine võib kahjustada laste tervist. Kuigi uuringute tulemused on erinevad, leidis “British Journal of Nutrition” poolt 2000. aastal avaldatud aruanne potentsiaalset seost ebatervislike rasvade, nitritite – erinevate liha ravimiseks ja säilitamiseks kasutatavate ainete vahel – ning reumatoidartriidiga inimeste valu ja jäikuse suurenemise . Küllastunud rasvad on leitud rasvata punasest lihast, tume-lihapiimast, täispiimast, koorest, juustust ja troopilistest õlidest. Transrasvhapet on leidnud paljud töödeldud suupisted, konserveeritud supid, kiirtoit, külmutatud toidud ja margariin, lühenenud ja hüdrogeenitud taimeõlid. Lõunasöök, vorsti, peekon ja kuivatatud sink sisaldavad nitriite.

Ettepanekud

Tervislik tasakaalustatud toit võib toetada reumatoidartriidiga laste tervist. Alaska tervishoiu ja inimteenuste osakonna aruande kohaselt on mõnedel JRA-l olevatel lastel kehv isu, samas kui teised saavad kehakaalu ülejääki mitteaktiivsuse või ravimite kõrvaltoimete tõttu. Seega võib veelgi parandada tervislikkust, kuidas laste kehakaalu juhtida tervislikult, soodustades samal ajal positiivset keha kujutist, kehalist aktiivsust ja nautimist.