Jalgrattasõit ja plantaarne fastsiit

Tasapoolne fastsiit on tavaline vigastus sportlastel, eriti jooksjadel. Kui teil esineb istmikunäpi fastsiit, ei tähenda see tingimata, et peate lõpetama jalgratta. Sellegipoolest on oluline enne treeningirežiimi jätkamist selgitada valu põhjust. Kuigi sümptomid jäävad kehale edasi, võib see põhjustada kroonilist põletikku ja pikemat taastumisaega. Enamikul juhtudel on vähe puhata ja nõuetekohane ravi, sportlased jälle oma jalgadele tagasi ei jõua.

Umbes

Kui istmikupõletik või paksu koe jalgade põhja, mis ühendab kanna ja varbad, muutub ületäitunuks, muutub see põletikuks. Seda haigusseisundit nimetatakse plantaarseks fastsiidiks. See põletik raskendab kõndimist ja jalgade teatud liikumisi. Selle põhjuseks võivad olla halvad kingad, ootamatu kehakaalu suurenemine, pikamaa sõitmine, eriti allamäge või ebaühtlane pind, või kitsas Achilleuse kõõlused. Inimesed, kelle jalad on kõrge kaarega või lamedad, on ka kõhupiirkonna fastsiidi suhtes altid. Samuti on ohus jalgratturid, kes liigselt kukuvad oma kreeni või panevad liigse surve rongidele.

Sümptomid

Kreeni põhjas esinevad valud ja jäikus on istmikupõletiku sagedased sümptomid. Valu võib olla terav või tuim, mis on hommikul kõige hullem esimene asi. Ronimisrada ja pikka aega kestvad paigutused on samuti valusad ja nendega kaasneb kreeni turse, punetus või hellus. Valu võib tekkida pärast tegevuse alustamist või areneda kauem.

Ravi

Lõpetage tegevus, mis põhjustab valu ja jääb ala või sukelduge kahjustatud suu jäävee ämber ja seejärel masendage ark õrnalt. Võite hoida kaarte lahti, keerates seda tennisepallile. Võtke ka põletikuvastane ravimivaba valuvaigisti ja hoidke esmalt jalga kõrgemal. Töötage oma vasika lihaste ja Achilleuse kõõluse vabastamisel igapäevase venitusega. Kui sümptomid püsivad ka pärast kahe nädala möödumist, pöörduge arsti poole.

Muud kaalutlused

On oluline, et sportlased kannaksid kaarte toetavaid ja ka jalgpalli piisavalt kõverdusi. See kehtib ka jalgratturite kohta. Jalgrattajad peavad kandma tugevaid jalatseid ja kaaluma kaunistuste lisamist, kui neil on kõrgete kaared või lamedad jalad. Võistlejad peaksid tegema sama ja tihti leevendavad jalgrattasid, kui nad hakkavad taanduma istmikupõletikust, sest see on vähese mõjuga tegevus. Mõlemad jalgrattajad ja jalgade valu valjuhäälsed peaksid liikuma madalal käigul, et jalgade ärritust vältida.