Herneste kääritamine

Herned lisaks vitamiinide ja mineraalide sisaldusele on tervislikud taimetoitevalguallikad. Nad sisaldavad ka palju kompleksseid süsivesikuid, kiudaineid ja vähese rasvasisaldusega. Sa seedled erinevaid herneste toitaineid erinevates seedetrakti piirkondades – ja mõned komponendid, mida te kokku ei lõigata.

Herned sisaldavad mõningaid kompleksseid süsivesikuid (tavaliselt tärklisena), aga ka vähesel määral lihtsaid süsivesikuid või suhkrut. Sa hakkad tärklist hernestes seedima, kui sa neid ikka veel närida, ensüüm, mida nimetatakse amülaasiks, mille süljeks sekreteerivad, lagundab tärklist oma ehitusploki molekulidesse, mida nimetatakse glükoosiks. Jätkake tärklise seedimist maos ja lõpetage protsess peensooles.

Herned on populaarsed nii taimetoitlaste kui ka lihasööjate seas, kuna neil on valk, mida kasutate oma rakkude energia pakkumiseks. Valkude ehituskivid, mida nimetatakse ka aminohapeteks, võimaldavad teil ka oma rakulisi valke luua. Valgu seedimine algab maos, nii et ainult siis, kui neelate oma herned, et teie seedetrakti ensüümid hakkavad valgud murda. Valgu seedimist soodustavad ensüümid on proteaasid, seletab dr Lauralee Sherwood oma raamatus “Inimese füsioloogia” ja see eraldab nii teie kõhus kui peensooles.

Herned ei ole nii suure rasvasisaldusega kui mõned teised sama perekonna liikmed, sealhulgas soja ja maapähklid. Need sisaldavad siiski rasva, mida te ei hakka seedima enne, kui herned jõuavad peensoole esimesele osale, selgitab dr Gary Thibodeau oma raamatus “Anatoomia ja füsioloogia”. Rasvtõmbega ensüümid, mida nimetatakse lipaasideks, sõltuvad sapphapete sooladest, mille teie sapipõi sekreteerib peensoole, et toimida.

Herned on ka kõrge kiudainetega, mis teie tervisele on mitmel moel kasulikud. Soodne, kuigi kiud on, aga te ei sega seda üldse. Tegelikult on kiudainete talumatu olemus, mis aitab kaasa tervisele. Fiber aitab suurendada soolestikku, mis hoiab sind “tavapäraseks” ja hõlbustab jäätmete liigutamist söögikordadest. Kiud seondub ka kolesterooli ja teatud toksiinidega ning vähendab käärsoolevähi riski.

Tärklised ja suhkrud

Valk

Rasvad

Seeditav materjal