Happe refluks ja regurgitatsioon

Kõrvetiste kõrvaltoimena on happe reflukshaiguse kõige sagedasem sümptom – tuntud ka kui gastroösofageaalne reflukshaigus või GERD – regurgitatsioon, mida mõned inimesed nimetavad “märgadeks”. See juhtub siis, kui kõhu sisu liigub kõhu ja Söögitoru, kõri ja suu. Dr Peter J. Kahrilase sõnul on “gastroenteroloogia ja hepatoloogia” kohta jaanuaris 2013 ligikaudu 80 protsenti happe reflukshaigusega patsientidest erineva raskusastmega regurgitatsiooni.

Regurgitatsiooni sümptomid

Inimesed, kes kannatavad tagasilöögi all, võivad hapu, mõru või happelise maitse suus ja ebameeldiv vedeliku tunne rinnakorvpiirkonnas üles ja alla liikuda. Aja jooksul võib hingetõmme või hingeldavat hääl tekkida, kui häälekahjustused reageerivad regurgitunud happele põletikuga ja haavanditega, mida nimetatakse granuleemiteks. Samuti on tavalised kaebused neelamisraskused, sagedane kurgu puhastamine ja ninast tagapoolse drenaažist tingitud tundlikkus.

Refluksi ja regurgitatsiooni aluseks olevad põhjused

Refluksi ja regurgitatsiooni erinevus on kraadi küsimus, kuigi termineid kasutatakse tihti vaheldumisi. Refluks on siis, kui mao sisu väljub ülemisest selgelt söögitorusse, põhjustades sageli südamepekslemist rindkere keskel. Regurgitatsioon tekib siis, kui vedelik liigub kõht läbi kõri ja suhu. Mõlemad on tingitud lihase rõnga nõrgestamisest või vabanemisest, mis toimib anti-refluksi tõkkena. See rõngas on madalam söögitoru sulgurmehhanism või LES, mis tavaliselt sulgub pärast toiduga allaneelamist tihedalt, et sulgur välja sulgeda. Kui LES on kahjustatud ja suudab suletud pitsat tihendi moodustada, on mao sisaldus põõsas maost ülespoole.

Raskus ja regurgitatsioon

Suured mõjuharjutused nagu sörkimine või aeroobika ja niisugused tegevused nagu jooga, mis hõlmavad paindumist või kahekordistamist, võivad põhjustada tagasivoolu episoode. Paljudel inimestel sümptomid on öösel voodis lamades halvemad.

Kuidas minestada või vältida kõhulahtisust

– Vajadusel kaaluge kehakaalu; – Sööge väiksemat söögikorda; – Vältige söömist kolm tundi enne voodisse laskmist või voodisse laskmist; – Pane oma voodi pea üles 6-8 tolli ja magage oma vasakul küljel; Vältige toiteid, mis lõdvestavad või lõdvestavad LES-i, eriti kofeiinivabad joogid, šokolaad, alkohol, piparmünt, sibul ja küüslauk. – Vältige tugevat löömist, näiteks sörkimist või aeroobikat. – Väldi harjutusi, mis nõuavad sind painduda, peita peal-alla – kallutage või pöörake tagurpidi; – kandke lahti sobivaid riideid ja vältige kerekujulisi rõivaid, mis võivad survet avaldada.

Meditsiinilised lahendused

Kuigi ravimid, mida nimetatakse prootonpumba inhibiitoriteks või PPI-deks, on tavaliselt esimene happe refluksi vastane kaitsev rida ning nad on väga tõhusad, peetakse neid üldiselt vähem tagasilöögiks. Rasketel juhtudel võib operatsioon olla valik. Nisseni fundoplication on üks kõige sagedamini läbi viidud operatsioonid püstjahuti ja tagasijooksu jaoks. Kuigi selle teostamisel on palju erinevusi, hõlmab see üldjuhul maoosa võtmist ja ohutult ümbritsemist söögitoru alumises otsas. Edukas fundoplication tugevdab LES-i, taastades selle funktsiooni “ühesuunaline ventiil” happe refluksi vältimiseks; Meditsiiniline nõustaja: Jonathan E. Aviv, M.D., FACS