Atsetüül-l-karnitiin ja peyronie tõbi

Peyronie tõbi on kerge haigusseisund, mis hõlmab peenise ebanormaalset kõverikku püstimisel, mis võib olla seotud valu ja erektsioonihäirega. Varem oli arvatav, et Peyronie tõve peamine põhjus on peenise trauma või peenise võlli trauma, kuid hiljutised uuringud näitavad, et Peyronie haiguse arengut ei saa seletada ainult peenise traumaga. Atsetüül-L-karnitiin on lisand, mis on osutunud kasulikuks Peyronie tõvega seotud sümptomite vähendamisel.

Atsetüül-L-karnitiin on looduses esinev lisand, mis leidub nii taimedes kui ka loomades. See on seotud süsivesikute ja rasvade ainevahetusega. Vastavalt 2003. aasta “Uroloogia ülevaate” artiklile suurendas atsetüül-L-karnitiini lisamine peenise valu ja -raskade paranemist võrreldes tamoksifeeni sisaldava rühmaga, mis arvas, et vähendab peenises harjumust. Atsetüül-L-karnitiin põhjustas ka vähem kõrvaltoimeid.

Ainult väike osa Peyronie tõvega meestest teatab, et peenis on traumaga varem esinenud. Enamik Peyronie haiguse põhjuseid on teadmata. Peyronie tõve suurenenud risk on seotud teatud haigustega, nagu Paget ‘i haigus – luude liigse lagunemise ja luuhaigusega seonduv haigus – ja Dupuytreni kontraktooria -, mis on tähistatud sõrmede püsiva paindumisega peopesa suunas. Mõnedel meestel võib Peyronie’i haigus tuleneda geneetilisest pärandist.

Peyronie’i haigus võib jagada kahte kategooriasse: aktiivne faas ja stabiilne faas. Aktiivse faasi ajal tekib ulatuslik armide teke piiratud piirkonnas peenise võllis. 2003. aasta uuringu kohaselt moodustavad peenise võlli peal suuremad armid. Selline ulatuslik kohaline armide teke põhjustab peenise ebanormaalset kõverust püstitamise ajal, mis võib vältida vahekorda. See kõverus on seotud ka valu suurenemisega püstimisel. Peyronie’i haiguse küpset faasi tekib tavaliselt umbes 6-12 kuud pärast armide moodustumist. Selles faasis teatatakse vähest valu, ilma et oleks muutunud armide suurust, kuid ilma ravita jääb deformatsioon püsima.

Suukaudselt manustatavad ravimid ja ained, mis süstitakse otseselt peenise kahjustusse, on kaks võimalust Peyronie haiguse ravimiseks. Peyronie’i haiguse sümptomite vähendamiseks on leitud, et atsetüül-L-karnitiin, mida on täiendatud annusega 1 grammi kaks korda päevas, on efektiivne. Teised ravimeetodid hõlmavad kolhitsiini, ravimit, mis blokeerib raku jagunemist, kaaliumaminobensoaat, mis aitab vähendada armide moodustumist ja E-vitamiini. Steroidid, kaltsiumikanali blokaatorid ja kollageen, mis lagundab kollageeni, on ained, mida saab peenisesse süstida Kahjustus kohaliku põletiku või ärrituse vähendamiseks ja armide kude lagunemine.

Atsetüül-L-karnitiin

Peyronie haiguse põhjused

Peyronie’i haiguse staadiumid

Peyronie’i haiguse juhtimine