Allergilised reaktsioonid lavendale

Lavendel on hinnatud selle sinist violetse lilli ja kergeid lõhnaaineid, kuid see taim kasutab ka meditsiinilistel eesmärkidel. Marylandi Ülikooli meditsiinikeskuse andmetel on õli eeterlik õli muutnud alopeetsiat tagasi, ekseemi parandamiseks, valu pärast operatsiooni vähendamiseks ja selliste haiguste raviks nagu peavalud, depressioon ja unetus. Lavendliõli on aga tugev ja mõnikord põhjustab allergilist reaktsiooni nahale manustamisel, sissehingamisel või allaneelamisel.

Sümptomid

Vastavalt National Institutes of Health veebi meditsiinilise entsüklopeedia Medline Plusle võib allergiline reaktsioon lavendliõlile esineda paljude sümptomite tõttu. Kõige sagedasemad sümptomid on nahalööve, silmade või kurgu põletustunne, peavalu, hägune nägemine, iiveldus ja oksendamine, kõhulahtisus, külmavärinad ja hingamisraskused. Kokkupuute korral pöörduda koheselt arsti poole – pöörduda riikliku mürgistuskontrolli keskuse poole või kohaliku hädaolukorra osakonda.

Põhjused ja ennetamine

Lavendliõli allergilised reaktsioonid tulenevad sissehingamisest, nahale kandumisest ja allaneelamisest Derm Net’i järgi. Lavendliõli on tavaliselt sissehingamisel aroomiteraapia või kommertsiaalsete deodorisaatorite ja küünalde kasutamisel. Nahareaktsioonid tekivad õli kasutamisel massaaži jaoks või lusendite, parfüümide, seebiproduktide või muude lavendel sisaldavate kosmeetikumide kasutamisel. Seedetrakti reaktsioonid tekivad tavaliselt siis, kui õli võetakse toidus, kondiitrites või muudes toiduainetes maitseainena. Enne lavendliõli kasutamist konsulteerige oma arstiga, eriti kui olete rase või toidate last rinnaga. Konsulteerige arstiga võimalike ravimite ja ravimite koostoimete kohta. Informeerige oma arsti, kui kasutate lavendelõli koos lastega, eriti noorukitega, kes pole jõudnud puberteedi. Uuringud näitavad, et lavendel võib “New England Journal of Medicine” uuringus välja lugeda, et lavendel võib häirida arenevaid meessuguhormoone ja põhjustada günekomastia, ebanormaalset rinnatõusu meestel. Kuid see uuring on vaidlustatud, nii et kontrollige oma esmatasandi arstiga.

Meditsiinilised koostoimed

Lavendliõli pole seostatud tavapärase meditsiini koostoimetega. Kuid lavendliõli põhjustab mõnikord liigset unisust ja unisust, kui seda kasutatakse koos kloralhüdraati sisaldavate ravimitega või barbituraatide sisaldavate rahustavate ravimitega nagu amobarbitaal, butabarbitaal, mefobarbitaal, pentobarbitaal ja fenobarbitaal. Lavendliõli võib potentsiaalselt interakteeruda rahustavate ravimitega, mis sisaldavad kesknärvisüsteemi pärssivaid aineid, näiteks narkootilisi aineid valu, nagu morfiin või oksükodoon või ärevusvastased ravimid nagu Ambien, klonopiin või Ativan. Konsulteerige alati oma arstiga, et tagada, et lavendelõli on teie ravimite jaoks ohutu.

Ravi

Kui teil tekib allergiline reaktsioon lavendale, pöörduge arsti poole. Meditsiinitöötajad kontrollivad teie elutähtsaid tunnuseid ja võimaluse korral manustama aktiivsütt keha puhastamiseks ja detoksifitseerimiseks, vedelike kaudu IV või põletikuvastaste ravimite nagu difenhüdramiin või prednisoon. Meditsiiniõde, hädaabireaktsioonid või mürgitõrjega tegelevad töötajad võivad soovitada teil juua vett või piima ja oksendada.